title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Rozwiązać Iustitię
Poseł Krystyna Pawłowicz z PiS:Uważam, że Iustitia powinna być rozwiązana jako organizacja, która absolutnie nadużywa prawa przeciwko

państwu polskiemu i łamie konstytucję. To Stowarzyszenie prowadzi działalność polityczną, wymierzoną przeciwko demokratycznym wyborom, praworządności i demokracji. Te koła, które się rozwiązują, to takie punkty przyzwoitości —mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Krystyna Pawłowicz (PiS).
wPolityce.pl: Oddziały Iustitii, jak np. w Przemyślu, zaczynają się rozwiązywać. Można powiedzieć, że Stowarzyszenie rozpada się?
Prof. Krystyna Pawłowicz: Tak rozpada się, rozwiązują się niektóre koła. Niektórzy sędziowie sami się z niego wypisują, a niektórych Iustitia wypisuje. Uważam, że Iustitia powinna być rozwiązana jako organizacja, która absolutnie nadużywa prawa przeciwko państwu polskiemu i łamie konstytucję. To Stowarzyszenie prowadzi działalność polityczną, wymierzoną przeciwko demokratycznym wyborom, praworządności i demokracji. Te koła, które się rozwiązują, to takie punkty przyzwoitości. Dzieje się tak, bo część sędziów nie akceptuje tej ciągłej walki z rządem, którą władze Iustitii uprawiają? Tak, sędziowie w niektórych miastach mają dość tego, co wyrabiają władze tego Stowarzyszenia. Jednocześnie widzą, że nowe władze, także w KRS, mają determinację, by oczyszczać wymiar sprawiedliwości z patologii. To jednak szybko się nie stanie. Osobiście nie mam zbyt dużej nadziei, że uda się to zrobić przez wpuszczenie nowych, młodych sędziów, bo byli oni kształceni przez starszych sędziów z SN i prezesów Sądów Okręgowych. Od niektórych osób wiemy, że na szkoleniach nowe władze są krytykowane. Czasem słyszymy, że „jesteśmy głupi, PiS łamie konstytucję”, itd. Wydaje się, że uzdrowienie wymiaru sprawiedliwości dokona się dopiero po odejściu jednego, czy dwóch zdemoralizowanych pokoleń tego środowiska, które niestety narzuca styl pozostałym sędziom.
-Do Polski ma przyjechać na zaproszenie Iustitii Hilarie Bass, prezydent American Bar Association, by „chronić praworządność w Polsce”. Wcześniej to amerykańskie stowarzyszanie prawników naciskało, by prezydent Duda zawetował ustawy, które „łamią konstytucję Polski i międzynarodowe standardy niezależności sądownictwa”. Jak Pani to komentuje?
- Nie mam przed sobą statutu Iustitii, ale warto by do niego zajrzeć i zobaczyć, jaki jest zakres jej kompetencji, czy oni w ogóle są uprawnieni do tego typu działań zagranicznych, tj. mobilizowania zagranicznych środowisk prawniczych przeciwko Polsce. Podobnie było z poprzednią KRS, która nie miała żadnych pełnomocnictw do prowadzenia relacji z zagranicą, a wbrew prawu i interesom Polski robiła to. Czym innym jest utrzymywanie kontaktów zawodowych, odwiedzanie się kurtuazyjne i omawianie swoich zawodowych spraw, czy procedur, a czym innym nawiązywanie kontaktów o charakterze politycznym, które mają na celu wpływanie na politykę suwerennego państwa polskiego. Choćby przez tak silną organizację, jak ABA. Ale Iustitia nawet nie ukrywa, że wizyta H. Bass ma związek z antyrządową krucjatą Stowarzyszenia. Przybędzie ona do Warszawy „w celu zwiększenia zaangażowania organizacji w promowanie i ochronę praworządności w Polsce oraz zapewnienia, że przedstawiciele polskich zawodów prawniczych mogą wypełniać swoje obowiązki bez strachu czy obawy odwetu” - czytamy w zapowiedzi spotkania z Bass.
- To w ogóle dopuszczalne?
- Jeśli ta amerykańska organizacja rzeczywiście wystąpi z takim żądaniem, to moim zdaniem powinna usłyszeć od polskich władz, ministra spraw zagranicznych, czy ministra sprawiedliwości, że jest niemile widziana i jest proszona o opuszczenie Polski, lub zaprzestanie działalności sprzecznej z polskim prawem i dobrymi obyczajami międzynarodowymi. Ktoś z Iustitii powie pewnie, że celem wizyty H. Bass są „sprawy zawodowe”, bo ich zdaniem należy do nich m.in. „ograniczanie niezawisłości sędziów w orzekaniu”. Tylko, że nie ma na to żadnych dowodów. Żaden poseł PiS, minister, czy dyrektor departamentu nie siedzi przy sędziach Tulei czy Łączewskim i nie dyktuje im, jak mają orzekać. Natomiast oczywistym jest, że sędziowie w Polsce, o czym mówiła niedawno pani prezes TK Julia Przyłębska - masowo naruszają polską konstytucję, zakazującą sędziom włączanie się w polityczne życie państwa. Wystarczy wskazać prezesów A. Rzeplińskiego i J. Stępnia, sędziego Żurka, czy panią sędzię Gersdorf, jak też właśnie wspomnianą Iustitię. Stowarzyszeniem tym kierują dziś osoby, które obrażają publicznie i poniżają prezesa Kaczyńskiego, a sędziowscy rzecznicy dyscyplinarni uważają, że nic się nie stało. O Czym to świadczy? O tym, że to środowisko jest chore. I zapraszanie do Polski lewicowych czy też lewackich prawników z amerykańskich organizacji, zupełnie niezorientowanych w polskich realiach i mentalności postkomunistycznej, rządzącej środowiskiem polskich sędziów- by prawili impertynencje polskiemu rządowi, Sejmowi, prezydentowi czy też ciężko doświadczonej przez sędziów pilskiej opinii publicznej- jest skandalem. To mnie, jako członka KRS, jeszcze bardziej tylko mobilizuje do tego, żeby ocenić bardzo upolitycznione środowisko sędziów, łamiących konstytucyjny zakaz. Zawsze będę głosowała za tym, żeby takie osoby usuwać z zawodu, bo nie są wiarygodne i wystarczająco obiektywne, by sprawować funkcję sędziego w Polsce. Iustitia wspiera również sędziów, którzy wdali się w spór z nową prezes Sądu Okręgowego w Krakowie. Włączyła się w niego również Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
-Jak Pani to odczytuje?
- Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest tak skompromitowana, lewacka i niewiarygodna, że szkoda w ogóle o niej mówić. Te wszystkie twory, w tym i słynna komisja wenecka, które ingerują w sprawy wewnętrzne suwerennego państwa, nie znają swojego miejsca. Niech oni zajmą się raczej ofiarami nieuczciwych sędziów, a nie poprawą dobrego samopoczucia niesprawiedliwych sędziów w Polsce. To wszystko jest tak skrajnie naganne, że brak mi już odpowiednio delikatnych słów, żeby ocenić tę nielojalność, niekompetencję i naruszanie interesów narodowych przez środowiska sędziowskie i broniących go fundacji, być może zasilanych z zewnątrz. Środowisko sędziowskie nie jest chyba w stanie zrozumieć i pogodzić się z tym, że to nie oni sprawują władzę w Polsce, ale suwerenem jest polski naród! Art. 4 konstytucji tutaj się kłania. Jest trójpodział i równowaga władz, a nie nadrzędność sędziego Rzeplińskiego, czy Biernata wspieranych przez lewackie organizacje zagraniczne, jakieś samozwańcze komisje weneckie czy Timmermansów.
Rozmawiał Piotr Czartoryski- Sziler autor: Zespół wPolityce.pl
     
     
Data: 26.05.2018, godzina: 19:28:35.


Moja kancelaria

Prof. Norman Davies: - Trzeba pamiętać, jaki był cel powstania UE: pokój między narodami i żeby wojna między nimi nie była możliwa. Ojcowie UE byli przede

Prof.Norman Davies

- Trzeba pamiętać, jaki był cel powstania UE: pokój między narodami i żeby wojna między nimi nie była możliwa. Ojcowie UE byli przede wszystkim zainteresowani, żeby umocnić pokój w Europie, a dobrobyt ekonomiczny był drugim priorytetem - mówił prof. Norman Davies w wypełnionej po brzegi auli Europejskiego Centrum Solidarności.
W niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku z wykładem „Europa na zakręcie” wystąpił prof. Norman Davies. Spotkanie prowadziła dziennikarka „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska.
Prof. Davies wiele uwagi poświęcił brexitowi, a także problemowi imigrantów, który był jednym z argumentów za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
– W Unii Europejskiej panuje marazm. Za dużo problemów wisi w powietrzu i tworzy wahania. Elity polityczne UE same nie wiedzą, co robić i nie potrafią wskazać kierunku. Była umowa w sprawie przyjmowania uchodźców przez kraj członkowskie i nie weszło to w życie. Sytuacja jest przykra i nikt nie wie, co robić.- podkreślał brytyjski historyk. I dodawał: – Miliony imigrantów to była niespodzianka. Nie byliśmy do tego przygotowani. Jest strach, ale ta fala imigrantów jest stosunkowo mała. W Unii Europejskiej jest 500 mln ludzi. 3-4 mln imigrantów to jest kropla w oceanie. Nie wiem, jak przekonać ludzi, że to nie jest groza. Fale imigrantów w historii Europy się zdarzały, to nie jest nic nowego.

Aleksander Smolar, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batoreg - Największy intelekt nie wygra z maczugą. Z Aleksandrem Smolarem rozmawia Magda Jethon

Tadeusz Zwiefka, europoseł: . „Przestrzeganie praw autorskich to nie cenzura! Każdy ma prawo do wynagrodzenia za swoją pracę. Nikt nie ogranicza internetowej swobody.


Adwokat Jacek Dubois: "Jeśli nie powinno się mówić o Konstytucji, a myśmy mówili o niej młodzieży, obawiam się, że mogło dojść do karalnej deprawacji nieletnich"

Papież Franciszek: przewodniczący konferencji episkopatów z całego świata mają stawić się w Watykanie pod koniec lutego. Papież Franciszek zwołał na ten termin

Stanisław Koziej b. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: – „Nie mamy już Prezydenta. To ktoś rozpaczliwie i bez sensu szukający sposobu na utrzymanie

Sędzia Wojciech Hermeliński, szef PKW przyznaje: niektóre zmiany w Kodeksie wyborczym mogą opóźnić podanie wyników wyborów.

Wiesłąw Johann, wiceszef neo Krajowej rady Sądownictwa, wyłonionej z naruszeniem konstytucji: Doszło do "wpadki" i "znalazła się niewłąściwa osoba

Profesor Leszek Balcerowicz : Zakaz handlu w niedziele jest ograniczeniem wolności. - Dobrze, żeby coraz więcej osób uświadamiało sobie, że nie ma żadnych


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Biskup Piotr Libera podczas konferencji prasowej oznajmił, że diecezja płocka walczy ze wszystkimi przejawami pedofilii w Kościele. Podkreślił, iż od początku posługi biskupiej wydał wojnę przestępcom, dopuszczającym się pedofilii. Arcybiskup Józef Michalik, który twierdzi,że to dzieci uwodzą księzy, a w polskim Kościele pedofilii nie ma nadal milczy. Biskup płocki zwołał konferencję, której tematem była "Ochrona małoletnich w praktyce diecezji płockiej" - Skala krzywd, jakie te dzieci, osoby małoletnie doznały, jest wielka - powiedział bp Libera - Przepraszam za łzy i cierpienia, które spowodowali księża, którzy sprzeniewierzyli się swemu powołaniu

Coraz więcej obszarów życia publicznego oddawane jest „opiece bożej”. Włączyły się w ten trend również spółki państwa, media publiczne, a i władza nie ukrywa, że traktuje to jako całkowitą normalność. W Pendolino, należącego do spółki PKP Intercity pojawiły się reklamy imprezy związanej z obchodami 100-lecia otrzymania stygmatów przez św. ojca Pio i 50-lecia jego śmierci. Zdzisław Duma, członek zakonu braci mniejszych kapucynów, który jest organizatorem tej imprezy, dziękował kolejarzom i pracownikom „PKP Intercity za umożliwienie emisji tabliczek z myślami św. ojca Pio zarówno w pociągach Pendolino, jak i w Intranecie dla pracowników całej Grupy PKP”.
Porady, Listy, Komunikaty

Julia Przyłębska wygłosiła we wtorek 18 września wykład "Demokracja i praworządność" w poznańskim Instytucie Zachodnim. Media nie mogły

W dniach 27-28 września 2018 r. w Krakowie odbędzie się konferencja pt.: „Alternatywne sposoby rozwiązywania sporów (ADR) – wymiar prawny,

W październiku odbędzie się konferencja IBA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników) w Rzymie. IBA zaprasza na coroczną konferencję,